Oval gemstone pendant
- Description
- Details
A unique pairing of a bezel-set semi-precious gemstone against a mother of pearl background. This pendant is chic and suitable to wear during the day or at night. A matching pair of earrings is available.
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| L x W x H | 24 × 17 × 10 mm |
| Center gemstone | Aquamarine |
| Center shape | Oval |
| Center size | 7×5 |
| Center setting type | Bezel |
| Approx. diamond weight | 0.000 |
| Approx. metal weight | 1.800 |
| Style | PD0580 |
| Metal colour | White gold |
| Metal karat | 10K |