Jadeite pendant with diamond accent
- Description
- Details
A natural jadeite cabochon is enhanced by a twisted gold halo in this beautiful pendant. Diamond accents in the bale give the perfect touch of sparkle and elegance.
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| L x W x H | 22 × 15 × 10 mm |
| Center gemstone | Jadeite |
| Center shape | Round |
| Center size | 10.0 |
| Center setting type | Channel |
| Side setting type | Pave |
| Approx. diamond weight | 0.016 |
| Approx. metal weight | 1.350 |
| Style | PD0430 |
| Metal colour | Yellow gold |
| Metal karat | 10K |