Prong-set aquamarine pendant
- Description
- Details
This uniquely designed pendant stacks a marquise aquamarine with pear aquamarine and includes an 18″ cable chain. Matching earrings are available.
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| L x W x H | 17 × 5 × 10 mm |
| Center gemstone | Aquamarine |
| Center shape | Pear |
| Center size | 7×5 |
| Center setting type | Prong |
| Approx. diamond weight | 0.000 |
| Approx. metal weight | 0.640 |
| Style | PC1474 |
| Metal colour | White gold |
| Metal karat | 10K |