Gemstone & diamond bracelet
- Description
- Details
This stunning bracelet has 7 lustrous gemstones interspersed with a cluster of diamonds. The delicate yet bold look makes it easy to match with any formal outfit.
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| L x W x H | 10 × 10 × 10 mm |
| Center gemstone | Blue Sapphire, Emerald, Ruby |
| Center shape | Oval |
| Center size | 6×4 |
| Center setting type | Prong |
| Side setting type | Prong |
| Approx. diamond weight | 0.230 |
| Approx. metal weight | 5.700, 5.850, 5.500 |
| Style | BD0639 |
| Metal colour | White gold |
| Metal karat | 14K |

