Jadeite cabochon leverback earring
- Description
- Details
The mystical colour of the natural jadeite in these earrings is enhanced with an intricate scroll-work border that surrounds the cabochon gemstone. A matching pendant is available.
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| L x W x H | 27 × 12 × 10 mm |
| Center gemstone | Jadeite |
| Center shape | Round |
| Center size | 9.0 |
| Approx. diamond weight | 0.000 |
| Approx. metal weight | 1.850 |
| Style | ED0432 |
| Metal colour | Yellow gold |
| Metal karat | 10K |