Classic gemstone & diamond hoop earring
- Description
- Details
A prong-set gemstone and diamond hoop earring with a unique scalloped silhouette. Complement with the matching precious gemstone and diamond band.
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| L x W x H | 15 × 3 × 10 mm |
| Center gemstone | Blue Sapphire, Emerald, Ruby |
| Center shape | Round |
| Center size | 2.0 |
| Center setting type | Prong, Channel |
| Side setting type | Prong |
| Approx. diamond weight | 0.070 |
| Approx. metal weight | 1.400 |
| Style | ED0588 |
| Metal colour | White gold, Yellow gold |
| Metal karat | 10K, 14K |




