Bezel-set white opal & pink tourmaline earring
- Description
- Details
In classic european fashion, bezel-set stones are hugged by pink tourmalines that contrast with the white opal and bring out the play of colours! Matching pendant and ring are available.
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| L x W x H | 10 × 10 × 10 mm |
| Center gemstone | White Opal |
| Center shape | Oval |
| Center size | 6×4 |
| Center setting type | Bezel |
| Side setting type | Prong |
| Approx. diamond weight | 0.000 |
| Approx. metal weight | 1.200 |
| Style | EA2525 |
| Metal colour | Yellow gold |
| Metal karat | 10K |